Betjente fra Operativ Færdsel ved Nordjyllands Politi afholdt den 15. juli og 16. juli en mindre færdselsaktion i og omkring Skagen. Indsatsen, der forløb fra kl. 16.00 om eftermiddagen til kl. 03.00 om natten, resulterede i adskillige sigtelser for forskellige forseelser - flest for at overtræde hastighedsbegrænsningerne.
Det oplyser vicepolitiinspektør ved Nordjyllands Politi, Lasse Kragh.
I alt blev der i forbindelse med færdselsindsatsens forløb rejst 22 sigtelser rettet mod 14 forskellige personer.
Af aktionens mange sager fremhæver Lasse Kragh, at en af de civile patruljekøretøjer, som var på vej mod Skagen, blev overhalet af en personbil, der kørte over den højeste hastighed på 130 km/t. på motorvejen. Bilen blev af politiet følgelig bragt til standsning. Og føreren af køretøjet blev endvidere testet positiv for at have indtaget kokain, og fik en blodprøve udtaget på stedet af en tilkaldt læge.
Endvidere, fortsætter vicepolitiinspektøren, førte en hyrevognschauffør sin personbil i Gammel Skagen med en hastighed væsentligt over den tilladte grænse ad hele tre forskellige veje; denne episode blev ligeledes optaget og dermed dokumenteret ved hjælp af et civilt videokøretøj, og hastighedsovertrædelserne skal nu endeligt beregnes.
Endelig nævner Lasse Kragh, at en kun 17-årig ung mand forsøgte at flygte fra politiet i en bil.
"Dette lykkedes dog ikke for ham. Vi fik ham bragt til standsning. Og også hele denne episode fik vi optaget og dokumenteret ved hjælp af videokøretøj. Flere hastighedsovertrædelser skal vi nu på det grundlag have beregnet," siger Lasse Kragh, der tilføjer, at den unge bilist endvidere førte køretøjet i perioden mellem kl. 20.00-05.00, hvor han ikke havde tilladelse til at køre.
Som centrale eksempler på yderligere sigtelser fra aktionen opremser Lasse Kragh, at der var fem trafikanter, som fik et klip i kørekortet, ligesom to fik en betinget frakendelse af førerretten. Endvidere var der to personer, som blev sigtet for at køre spirituskørsel: en i bil og en på knallert. Derudover benyttede to benyttede håndholdt mobiltelefon under kørslen.
"Vores kontroller handler om trafiksikkerhed. Målet er færre tilskadekomster i trafikken. Det er derfor, at vi holder disse aktioner. Og de mange sigtelser i og omkring Skagen viser, at der er behov for, at vi har kontinuerlig kontroltryk på vejene," siger Lasse Kragh, der minder om, at politikredsens færdselsbetjente løbende hen over året har sådanne indsatser – nogle gange afholdes de med et særligt fokusområde, eksempelvis sprit, andre gange er det mere bredt færdselsforseelser.
"Men vi udtaler os i sagens natur ikke om hvor og hvornår, vi holder dem; men pludselig står vi der med hastighedsmåleren og alkometret."