Tag med på en unik tur, hvor du kan opleve det lokalområde, der engang var hjemsted for den berømte Ancher-familie. Anna, Michael og Helga Ancher spillede en central rolle i kunstnerkolonien i Skagen, og deres hjem samt Anna Anchers fødested, Brøndums Hotel, dannede rammen om mange møder, fester og kunstneriske fællesskaber.
Under rundvisningen vil deltagerne få mulighed for at lære om familiens liv og deres bidrag til kunsten. Omvisningen foregår udendørs, så husk at klæde dig passende efter vejret.
Dette arrangement er en fantastisk mulighed for alle, der ønsker at dykke dybere ned i Skagens kunstneriske historie og opleve den inspirerende atmosfære, der omgav Ancher-familien.
Praktiske informationer
Dato: Onsdag 16. april 2025
Tid: Kl. 14:00
Sted: Anchers Hus, Markvej 2-4, 9990 Skagen
Entré: Gratis for museets gæster
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her